Informacije: MH Pliskovica in RD Pliska
Trajanje: 3 hPliskina pot je kraška učna pot, ob kateri spoznavamo kako narava oblikuje podobo kraške krajine, kako jo pri tem dopolnjuje človek ter kako so Kraševci živeli nekoč in s svojim trudom kamniti svet spreminjali v njive, travnike in pašnike.
Spoznamo, kaj vse je Kraševec znal naredil iz kamenja, kako se je oskrboval z vodo na planoti brez površinskih voda in kako je znal izkoristiti darove narave. Ob tem nam pot ponuja prijeten, dobri dve uri trajajoč sprehod po kolovozih in stezah, ujetih med dolgimi kamnitimi zidovi. Spomladi izza njih kuka pisana cvetana suhih kraških travnikov, Jeseni pa v škrlat odeti grmi ruja ustvarjajo pravljično pokrajino. Z malo sreče lahko srečamo pastirčka, ki se v mali kamniti hiški hladi, ter pazi na živahne ovčke. Trajanje: 3 h
Vas Pliskovica je razdeljena na več strjenih predelov, v katerih se prepletajo gase, kržade in klanci. Ob vodenem ogledu bomo spoznali življenje Kraševca v preteklosti in sedanjosti, ter vpliv načina življenja na arhitekturo.
V najstarejši del vasi se bomo podali skozi zadnja še ohranjena vhodna vrata v vas, kjer je nekoč delovala mitnica. Tu bomo spoznali prvine kraške arhitekture, ozke uličice primerne le za vozove, ter hiške z zunanjimi stopnišči in balkoni. Vodenje bomo zaključili pod Latnikom evropskega prijateljstva. Trajanje: 1,5 h
Kras oblikujejo rastlinsko pestri suhi travniki, ki so posledica lege na robu sredozemskega sveta. Čebele tu nabirajo bogat med, Kraški med s priznanim geografskim poreklom.
Ob degustaciji bomo spoznali postopek pridobivanja te kraške posebnosti od čebelje družine do končnega izdelka. Trajanje: 45 min
Kamnarstvo in kamnoseštvo sta obrti, ki sta Kras zaznamovali s tipično kraško arhitekturo, izdelki iz kraškega kamna pa so gotovo pustili pečat v vsakdanjem življenju Kraševcev. Pliskovica pa je danes ena izmed redkih vasi, kjer je kamnoseška obrt še kako živa. Kako so nekoč in kako danes »pridobivajo« in obdelujejo kraški kamen nam bo predstavil domači kamnosek Jernej Bortolato, ki je za svoje kamnite izdelke prejel že več različnih nagrad in priznanj.
Trajanje: 30 min
V sodelovanju s kamnosekom pripravimo delavnico, kjer bomo spoznali osnove oblikovanja kamenja ter si izklesali reliefni kamniti izdelek.
Delavnica je namenjena otrokom starejšim od 12. leta Velikost skupine: do 12 udeležencev Trajanje: 2 – 3h KAMNOSEŠKA DELAVNICA II.
Kras brez vrlin kamnoseških mojstrov ne bi bil tak kot ga poznamo danes. V sodelovanju z vaškim kamnosekom pripravimo vikend delavnico, kjer spoznate osnove oblikovanja kamenja in si izklešete svojo kamnito mojstrovino.
Velikost skupine: do 12 udeležencev Trajanje: 15 ur DEGUSTACIJA KRAŠKIH VIN
Kras slovi po odličnih vinih, med katerimi vsekakor izstopa rdeče vino, vino teran PTP, ki so mu že Rimljani in stari Grki pripisovali zdravilne učinke. Sladko vino teranov liker PTP se odlično prilega čokoladi, bela vina pa delujejo osvežujoče. Med belimi vini zadnje čase blesti avtohtona vitovska grganja.
Degustacijo vin lahko oplemenitimo s kraškimi suhimi mesninami in sirom. V kleti ene izmed vaških vinogradniških kmetij bomo poskusili teran, eno izmed belih vin ter žgano pijačo ali liker po izbiri. Trajanje: 45 min
Skupaj se lahko povzpnemo na najvišji hrib v okolici Pliskovice, na kar 546 m visok Volnik, ki si ga delimo z našimi sosedi Italijani. Del hriba, ki se nahaja v Italiji je naravni park, pretežno porasel z listavci, globoke doline pa gostijo izjemno redke rastline.
Vložen trud ob vzponu bo poplačan s prekrasnim pogledom na Tržaški zaliv in Kraško planoto, ob lepem vremenu se razgled razprostira vse do Alp. Zdravilna kapljica kraškega brinjevca bo poskrbela, da nam moči za povratek ne bo zmanjkalo. Pot nas bo vodila skozi suho dolino, mimo kala Mlačna. Nekaj časa bomo sledili tudi stopinjam mlekaric, žensk, ki so še v prejšnjem stoletju nosile prodajati mleko v Trst. Niti opazili ne bomo prestopa državne meje, kateri se nekoč nihče ni upal niti približati. Trajanje: 2-3h |