Pliskovica, mala kraška vasica, kjer vse do danes ohranjajo številna znanja, bodisi snovne kot nesnovne kulturne dediščine, je zadnjo soboto v aprilu že deveto leto odprla svoje borjače na tradicionalni prireditvi Odprti borjači, kjer se je osmim vinogradnikom in vinarjem, ki so tudi na kraški vinski cesti, pridružilo še osem drugih ponudnikov od čebelarjev, do kamnoseka, špargljevega borjača do umetniških izdelkov, izdelkov iz leta in gobelinov do Mladinskega hotela, ki že 10 let deluje v obnovljeni 400-letni Slamčevi domačiji, zaščiteni kot kulturni spomenik.
Drenove metle na portonih so oznanjale vinogradniške in ostale kmetije, kjer so bili obiskovalci iz vseh krajev Slovenije pa tudi iz tujine, lepo in toplo sprejeti. Kar nekaj je bilo novosti letošnje prireditve. »V vas so prišli brusači iz Rezije, mladi pa so popeljali po prenovljeni Pliskini poti, kjer so v okviru projekta Doživi kras na Krasu popestrili program S plisko skozi igro do znanja s številnimi pastirskimi igrami. Letošnja novost je tudi tekmovanje v pripravi frtalje,« pravi predsednica domačega Razvojnega društva Pliska Ivica Žerjal, ki je poleg ekipe Mladinskega hotela med glavnimi organizatorji prireditve.
V mladinskem hotelu, ki sprejme do 45 oseb, so pripravili program aktivnih doživetij v vasi in na celotnem Krasu. Poseben program je prilagojen tudi šolskim skupinam, ki spoznavajo kraškega pesnika Srečka Kosovela, biografijo Krasa, druge bisere Krasa kot so Škocjanske jame, Lipica, Botanični park Sežana, Volčji Grad, Štanjel, Vremščica), naravno in kulturno dediščino idr. »Prenovili smo Pliskino pot, na katero smo v cilju družabnosti dodali pastirske igrice, ki so jih igrali naši dedje in pradedje v času paše. Gre za igre kot so: škrove, kikara, Zemljo krast, vizjakca, mlin, kvadro in trikotnik, Skakalci teden in sreča tedna,Loučkanje ipd. Ob tej priložnosti smo v sodelovanju z domačim RD izdali tudi trojezično zgibanko Pastirske igre, ki sodi v projekt S Plisko skozi igro do znanja- Doživi kras na Krasu, ki ga delno financira Evropska unija iz razpisov Leader programov. Letos smo organizirali že drugi slikarsko - fotografski ex-tempore, kjer je sodelovalo 21 udeležencev, ki so svoja dela predstavili v Mladinskem hotelu. Podobno kot lani smo se tudi letos odločili za dobrodelno akcijo, kjer bomo s prodajo umetniških del zaslužek namenili v šolski sklad za socialno ogrožene učence dutovske osnovne šole,« dodaja vodja Mladinskega hotela Tom Ločniškar in pojasnjuje letošnji bogat in pester program poletnih večerov Pr Slamčevih, prvič pa bodo izvedli tudi poletno muzejsko noč.
Besedilo in foto: Olga Knez
Veliko zanimanje med obiskovalci je vladalo tudi v tekmovanju oz. pripravi kraške frtalje. Letos se je prvič pred očmi strokovne komisije, ki jo je vodil dr. Stanislav Renčelj, pomerilo kar nekaj okoliških društev, ki so pripravili frtalje iz spomladanskih zelišč kot so šparglji, koromač, melisa, meta, kopriva, por, drobnjak, gobe idr., v nekatere pa so za boljši okus dodali še kraško panceto, klobase in pršut. Komisija, v kateri so bili še sežanski podžupan David Škabar, Branka Colja in Milena Renčelj, je ocenjevala zunanji videz, sestavine in sočnost frtalje. Pri tem je dr. Renčelj poudaril, da s frtaljami popestrijo tradicionalen mesec špargljev in to že pozabljeno jed lahko ponudimo tudi izven tradicionalnega meseca kraške kuhinje bodisi kot predjed, glavno jed ali za sladico. »V kratkem bodo lahko gospodinje delale frtalje iz bezgovega cvetja ali akacije;« še dodaja Renčelj. Zmagale so frtalje RD Gmajenca iz Križa in TD Kras iz Dutovelj, ki sta si delili 1. mesto, 2. mesto je osvojilo TD Brest iz Brestovice pri Komnu, 3. mesto pa so si delila TD Kras in Društvo kmetic sežanske regije, ki so na letošnjih Odprtih borjačih prikazale tolčenje orehov za potico in druge slastne jedi kot so mlinci ali pašta z orehi, pa orehi v slivi idr. Predstavile so se na Županovi domačiji, kjer sta Ivica in Milivoj Žerjal obiskovalcem ponudila ne le kozarček terana, ampak tudi narezek, ogledali pa so si tudi razstavo slik domače umetnice Nataše Žerjal.
Podobno gostoljubno je bilo tudi pri preostalih vinogradniških kmetijah: Lovretovi, Vrabči, Jphovi, Grižnikovi, Županovi, Petelinovi, Kovačevi in Bndljevi- Turistična kmetija Petelin Durcik. Vinogradniki imajo svoje vinograde razporejene v okolici vasi, nekateri pridelujejo po načelu integrirane pridelave. Na Krasu pridelujejo tradicionalno sorto refošk, ki daje vino teran. Nekatere domačije lahko sprejmejo več gostov, saj so uredile degustacijsko sobo. Tako so na kmetiji Petelin povečali zmožnost sprejemanja obiskov na 60 oseb. Nekateri vinarji pa se redno udeležujejo vinskih ocenjevanj, sejmov in festivalov in so v tem času nabrali kar precej pestižnih priznanj (tudi prvak sorte teran). »Večji del vina dajemo v gostilne, restavracije in vinoteke po Sloveniji, nekaj pa ga prodamo tudi doma. Smo člani kraške turistične ceste in Združenja konzorcij kraških pridelovalcev terana,«pravita Vilko in Jadran Petelin, ki obdelujeta 1,5 hektara vinogradov. Pri Kovačevih, kjer kmetija sega v 15.stoletje, zavzema vidno mesto vinogradništvo, mogoče pa si je ogledati mini zoološki vrt in etnografsko razstavo.Gostili sta Branko Marušič iz Šempetra pri Gorici, ki se je predstavila z ročno izdelanimi vezeninami, predvsem z vizitkami za razne obletnice, poroke, krste, obhajila idr., in Majdo Vodopivec iz Kamnja z izdelki iz servietne tehnike na steklo in les. Obe sta vsako sredo v Eda centru v Novi Gorici.
Ob številnih prikazih ročnih del velja omeniti še mladega kamnoseka Jerneja Bortolata, ki se v prireditev s prikazom kamnoseške dejavnosti vključenje že od samega začetka, kot tudi čebelarstvo Petelin s skoraj 20-letno tradicijo. V vas so letos prvič prišli člani sežanskega Tomos kluba in prikazali deset starodobnih lepotcev. Klub, ki šteje 30 članov in deluje že pet let, vodi Livijo Skok in po njegovih besedah bodo 8. junija priredili že peto Tomosiado po Krasu in Brkinih ter zabavo z ansamblom Prizma v večernih urah, Že drugo leto pa so se je po vasi sprehodila volovska vprega kraških sivcev. Tokrat sta bili to Soča in Drina, ki sta vozili gnojni koš (»gratune«) pod vodstvom lastnikov kraške sivke Ivana in Davida Žiberna iz Merč, spremljala pa so jih domača dekleta in otroci. Ekipa Razvojnega društva Merišče pa bo po Žibernovih besedah v maju snemala fil o pridelavi lanu v Davči, seveda bodo že drugo leto s svojo volovsko vprego sodelovali na Kraški ohceti v Repnu.
Za glasbo in veselo vzdušje so poskrbeli domači Metlarji in sežanski pihalni orkester, ki je lani praznoval 20-letnico svojega delovanja. Z obiskom na letošnjih Odprtih borjačih sta bila kljub slabemu vremenu zadovoljna Ivica Žerjal in Tom Ločniškar, pa tudi številni obiskovalci, ki so za simbolično donacijo deset evrov dobili degustacijski kozarec in pokušali predvsem teran – to zdravilno kraško kapljico.
Prav tako 9. prireditev V osrčju dežele terana pa bo v vaseh Krajevne skupnosti Tomaj v soboto, 25. maja, s slavnostno otvoritvijo ob 13.uri na Filipčjem Brdu. Prisotna bo tudi kraljica terana Katrin Štoka z Briščkov, ki žal ni uspela obiskati Odprtih borjačev v Pliskovici. V Tomaju se lahko ponašajo s kraljico terana Marušo Rogelja, ki je bila izvoljena v letu 2011.